انواع فوم پاششی پلی یورتان و کاربردهای آن

انواع فوم پاششی پلی یورتان و کاربردهای آن کدام است؟ آیا با فوم پاششی پلی‌یورتان آشنایی دارید؟ آیا می‌ دانید این نوع فوم جهت چه کارهایی استفاده می‌ شود؟ فوم پاششی پلی‌یورتان به دو نوع فوم عایق سلول باز و فوم عایق سلول بسته تقسیم می‌ شود و دارای کاربردهای متفاوتی می باشد، چون هر کدام از این فوم‌ ها دارای ویژگی‌ های جداگانه‌ ای هستند. در این مقاله انواع فوم پاششی پلی یورتان و کاربردهای آن را بررسی می‌ کنیم.

انواع فوم پاششی پلی یورتان و کاربردهای آن

فوم پاششی پلی یورتان از ترکیب شدن رزین و دو ماده شیمیایی تولید می‌ شود و به وسیله دستگاه‌ های مخصوص در اندازه‌ های مشخص و معینی بر روی سطوح مختلف اسپری می‌ شود. وقتی این فوم بر روی سطوح پاشیده شود، بلافاصله تغییر شکل داده و به صورت جامد درمی‌ آید. با استفاده از این فوم شما می‌ توانید عایق کاری را در مدت زمان کوتاه و به راحتی انجام دهید و پس از آن که فوم خشک شد، یک عایق مادام العمر و نسبتا دائمی خواهید داشت که مقاومت بالایی دارد و هرگز تغییر شکل نمی‌ دهد.

استفاده از این نوع فوم‌ ها بسیار آسان است و تنها کافی است که مواد اولیه را در داخل مخزن بریزید، سپس نازل آن را در قسمت نوک تفنگی قرار دهید. البته دقت کنید که هیچ فاصله‌ ای بین تفنگ و نازل نباشد. با استفاده از پیچ دستگاه قدرت دست آن را دقیق تنظیم کنید، سپس مواد را با فاصله ۴۰ تا ۴۵ سانتی‌ متری بر روی سطوح مورد نظر بپاشید.

فوم پل یورتان پاششی از لحاظ کاربرد به دو دسته کلی تقسیم می‌ شود که عبارتند از:

 1. فوم عایق سلول باز

تراکم کم تر و منافذ بازتری در مقایسه با نوع بسته آن دارد، قیمت آن مناسب است و به علت داشتن خواص فیزیکی به عنوان نوعی عایق صوتی استفاده می‌ شود. اما این نوع فوم پاششی گزینه خوبی در برابر آب و رطوبت نیست و در برابر حرارت نیز نفوذپذیر است، اما در برخی موارد خاص به عنوان عایق صوتی حرارتی نیز استفاده می‌ شود.

انواع فوم پاششی پلی یورتان و کاربردهای آن

 1. عایق فوم سلول بسته

چگالی عایق فوم سلول بسته در مقایسه با نوع باز بیش تر است و دارای ساختار متراکم‌ تر و فشرده‌ تری می‌ باشد. به همین دلیل عایق خوبی در برابر رطوبت و هوا است. امروزه از این نوع عایق‌ ها در پارک‌ های آبی سرپوشیده، استخرها، سقف، فضاهای باز، عایق‌ بندی مخازن و لوله‌ ها و غیره استفاده می‌ کنند.

کاربردهای فوم پلی یورتان

فوم پاششی پلی یورتان کاربردهای گسترده‌ ای دارد که به عنوان عایق کف، پشت بام و دیوار ساختمان‌ ها استفاده می‌ شود. برخی دیگر از موارد رایج استفاده از آن عبارتند از:

 1. عایق‌ بندی سقف در انواع ساختمان‌ ها
 2. قایق کردن زیر شیروانی‌ ها
 3. عایق کردن کف نما و پی‌ های ساختمانی
 4. عایق بندی سرداب و زیرزمین‌ ها
 5. عایق‌ های صوتی و حرارتی برای دیوارهای داخلی
 6. استفاده جهت همپوشانی بین طبقات جهت برخی از سازه‌ های ساختمان‌ ها، پاساژ‌ها، بالکن‌ ها، دامنه‌ های پنجره ها، درب‌ ها و غیره
 7. عایق کردن لوله‌ ها، مخازن مجراها و غیره
 8. استفاده کردن برای کلیه سطوح خشن، ناهموار و شیبدار
 9. استفاده کردن برای بدنه کلیه وسایل نقلیه، حمل کانتینرها و کانکس‌ ها، تریلرهای وسایل نقلیه
 10. عایق‌ بندی گاراژ‌ها، پارکینگ‌ ها و غیره
 11. استفاده برای انواع قایق‌ ها

جمع‌ بندی

در این مقاله انواع فوم پاششی پلی یورتان و کاربردهای آن را بررسی کردیم. فوم های پاششی پلی یورتان به دو صورت فوم پاششی پلی‌یورتان سلول باز و سلول بسته می‌ باشد که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند، اما به طور کلی این فوم‌ ها دارای استفاده گسترده در صنایع مختلف هستند که نمونه‌ هایی از پرکاربردترین موارد استفاده آن ها را در این قسمت ذکر کردیم. در واقع ویژگی‌ های خاص این نوع فوم‌ ها از جمله خشک شدن بسیار سریع پس از پاشش موجب شده است که کاربرد فراوانی داشته باشد. برای آشنایی بیش تر با انواع فوم پاششی پلی یورتان و کاربردهای آن، هم چنین برخی از ویژگی‌ ها و مزایای آن به سایت https://sanattajhiz.com/ مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *