امروزه با امکاناتی که انسان ها در اختیار دارند، تجهیزات زیادی با ابعاد مختلفی تولید می‌کنند که هر کدام طی فرآیندهای متفاوتی ساخته شده اند اما رنگ خوردگی یک مرحله مهم و مشترک در میان تمامی محصولات هست که زیبایی آن ها را دوچندان می‌کند. اکنون شاید برایتان سوال باشد که این مرحله ضروری  با چه لوازمی صورت می گیرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت گان ایرلس یکی از جدیدترین ابزارهای رنگ آمیزی است که برای رنگ کردن انواع محصولات مانند هواپیماها، کشتی ها و خودروها به کار می رود. ما در این مقاله از سایت صنعت تجهیز قصد داریم با معرفی تیپ های مختلف ایرلس به طور کامل شما را با این دستگاه آشنا کنیم.

 

مطالب مرتبط :

ایرلس هیدرولیکی

ایرلس بنزینی

 

ایرلس چیست؟

یکی از معروف ترین سیستم های پاشش رنگ ایرلس است که برخلاف دیگر سیستم ها بدون هوا رنگ را بر روی سطوح پخش می کند.

در این دستگاه رنگ مایع به وسیله یک پمپ فشار قوی از طریق یک شلنگ به سمت گان ایرلس هدایت شده و در انتهای گان، از یک نازل یا تیپ بسیار ریز پمپاژ شده و با خروج از نازل تمیزه شده و با سرعت بالا به سطح محصول برخورد کرده و به آن می چسبد.

در حال حاضر ایرلس های زیادی در بازار تولید می شوند که هر کدام از اجزای گوناگونی مانند  شلنگ پاشش رنگ، توری صافی رنگ، نازل یا تیپ رنگ تشکیل شده اند، که ما قصد داریم در این مقاله به معرفی ضروری ترین آن ها یعنی تیپ های مختلف ایرلس بپردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

تیپ ایرلس چیست؟

تیپ های مختلف ایرلس که به نام نازل ایرلس نیز شناخته می شوند، یکی از مهم‌ ترین اجزای تشکیل دهنده ایرلس ها به حساب می آیند که وظیفه شکل دهی به الگوی پاشش متناسب با عرض مورد نیاز و مقدار خروجی رنگ مورد نیاز از گان ایرلس را بر عهده دارند.

تیپ های ایرلس در دستگاه های ایرلس نقش مهمی را ایفا می کنند به گونه ای که استفاده از آن بسیار ضروری بوده و کیفیت آن ها حائز اهمیت است؛ زیرا به دلیل آن که رنگ را اتمیزه می کنند باعث می شوند رنگ ها را به صورت یکنواخت از سر نازل خارج شده و رنگ سطح محصولات یکدست باشد.

معرفی تیپ های مختلف ایرلس

امروزه به دلیل تقاضای زیاد افراد شرکت های زیادی مشغول به تولید ایرلس ها و تجهیزات آن ها هستند، به همین خاطر نه تنها دستگاه بلکه تجهیزات آن مانند تیپ هایش از تنوع زیادی برخوردار است که ما در این قسمت از مقاله قصد داریم بر اساس فشار و شماره تیپ تقسیم بندی کنیم.

تیپ های مختلف ایرلس بر اساس شماره

تمامی تیپ های ایرلس تولید از یک شماره سه رقمی برخوردار هستند که نشان دهنده خصوصیات اوریفیس تیپ برای ما است. برای آن که بتوان اطلاعاتی از یک تیپ ایرلس به دست آورد باید ابتدا لازم آن شماره سه رقمی را به دو بخش تقسیم کرد تا بتوان رقم اول و دو رقم بعدی را جداگانه مورد بررسی قرار داد.

رقم اول: عرض الگوی پاشش

رقم اول نشان دهنده عرض پاشش رنگ در زمانی است که که تیپ ایرلس به شیوه صحیح و با فاصله مناسب در دست اپراتور قرار میگیرد. عرض پاشش هر تیپ را می توان از حاصلضرب رقم اول در عدد 5 بر حسب سلامتی متر محاسبه کرد.

رقم دوم و سوم : قطر سوراخ اوریفیس تیپ

دو رقم بعدی در تمامی تیپ های ایرلس نشان دهنده قطر سوراخ خروجی اوریفیس تیپ بر حسب هزارم اینچ است.

تیپ های مختلف ایرلستیپ های مختلف ایرلس بر اساس فشار

همانطور که گفته شد تیپ ها وظیفه کنترل فشار را بر عهده دارند به همین خاطر تیپ های ایرلس نیز از فشار متفاوتی برخوردارند. تیپ های ایرلس مناسب ایرلس های پنوماتیک و هیدرولیک فشار قوی بوده و تا فشار 700 بار نیز کارایی دارند.

در حالی که برای ایرلس های برقی و بنزینی از تیپ های ایرلس که حداکثر تا 300 بار توان تحمل فشار دارند، استفاده می شود.

نوع دیگری از تیپ های مختلف ایرلس که با فشار کمتر از 100 بار کار می کنند در ایرلس های جدیدی که به نام FLP شناخته می شوند.

کلام آخر

اکنون که با خواندن این مقاله با تیپ های مختلف ایرلس آشنا شدید می توانید آن ها را با کیفیت بالایی از سایت صنعت تجهیز تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *