رزین فایبر گلاس

رزین فایبر گلاس

رزین ها خانواده ای از مواد شیمیایی هستند که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی صنعت پیشرفت زیادی کرده است و بر همین اساس باید بدانید که رزین ها نقش اساسی در فرآیند های شیمیایی ایفا می کنند. علاوه بر این روش های مختلفی برای قرار گرفتن و پاشیده شدن این رزین ها بر روی سطوح وجود دارد که هر یک ویژگی های خاصی دارند. یکی از رزین هایی که با مقاومت و چسبندگی فراوان کاربرد بسیار زیادی در انجام فعالیت های ساختمانی، تولید قطعات خودرو، فرآیند های ریخته گری و … دارد، رزین فایبر گلاس است. رزین فایبر گلاس از انواع محبوب رزین های موجود در دنیای صنعت محسوب می شود. اگر قصد دارید درباره مزیت استفاده از دستگاه پاشش رزین فایبر گلاس اطلاعات بیشتری کسب کنید، در این مقاله با ما همراه باشید.

درباره رزین فایبر گلاس

رزین فایبر گلاس نوعی رزین کاربردی است که چسبندگی بسیار زیادی دارد و به علت چسبندگی بالا در بسیاری از فرآیند ها مورد توجه قرار می گیرد. این رزین از ترکیب الکل و اسید های آلی تهیه می شود و جزو دسته رزین های پلی استر محسوب می شود. رزین فایبر گلاس به صورت ژل و مایع در بازار وجود دارد و از دوام بسیار بالایی برخوردار است. یکی از کاربردهای اصلی رزین فایبر گلاس در کنار فعالیت هایی مانند پر کردن چوب، تعمیرات اتوماتیک و ریخته گری، استفاده از این ماده به عنوان مصالح ساختمانی است. می توان گفت از رزین فایبر گلاس در ساخت سازه های از پیش آماده شده کاربرد زیادی دارد و معمولا برای ساخت مواد تزئینی و ستون ها و سقف های کاذب بکار گرفته می شود. توجه داشته باشید که رزین های فایبر گلاس در مقابل هوا و آب مقاوم هستند و این موضوع باعث شده است تا از آن ها در ساخت نمای ساختمان ها استفاده شود.

همچنین: دستگاه ایرلس

رزین فایبر گلاسروش های پاشش رزین فایبر گلاس

رزین های فایبر گلاس از دوام و چسبندگی بالایی برخوردار هستند و به همین علت پاشیدن آن ها بر روی سطح مورد نظر کار آسانی نیست. پاشیدن رزین فایبر گلاس معمولا به سه شیوه دستی، استفاده از اسپری و روش Filament winding انجام می شود که در میان آن ها اسپری کردن محبوبیت زیادی دارد. در روش دستی رزین و الیاف بر روی یکدیگر قرار می گیرند و افراد به وسیله ابزار های دستی به لایه گذاری می پردازند و به این صورت رزین فایبر گلاس بر روی سطح قرار می گیرد. در روش Filament winding نیز رزین بر الیافی که به صورت رشته در هم تنیده شده اند پاشیده می شود و فرآیند به درستی انجام می شود. روش اسپری کردن از ویژگی های زیادی برخوردار است که در آن از ابزار خاصی برای انجام این کار استفاده می شود و پاشش رزین به بهترین نحوه صورت می گیرد.

مزیت های روش اسپری کردن رزین فایبر گلاس

این روش یکی از کاربردی ترین راه ها  برای پاشش رزین فایبر گلاس است که عموما از آن استفاده می شود. در اسپری کردن رزین و الیاف به صورت همزمان پاشیده می شوند. در این روش شما به یک تفنگ که گان نامیده می شود احتیاج دارید و رزین از طریق این گان به سطح پاشیده می شود. پس از اینکه رزین و الیاف بر روی قالب پاشیده شدند، حباب های به وجود آمده از طریق غلتک از بین می روند و سطح کاملا صاف می شود. توجه کنید که گان استفاده شده باید پس از اتمام کار کاملا شسته شود تا رزین ها به قسمت های مختلف آن چسبیده نشوند. یکی از مزیت های اصلی این روش، امکان جابجا کردن اسپری اصلی است که سرعت شما را نسبت به لایه گذاری دستی بالاتر می برد. همچنین شما با استفاده از این روش در تولیدات انبوه نیازی به نیروی کار زیادی ندارید و تمام فرآیند به صورت اتوماتیک انجام می شود.

همچنین: ژلکوت پاش

جمع بندی

همانطور که مطالعه کردید روش اسپری کردن بهترین روش برای پاشیدن رزین فایبر گلاس بر روی سطح قالب است. بهتر است دقت داشته باشید که در روش اسپری کردن، الیاف بکار رفته می توانند از ارزان ترین انواع الیاف انتخاب شوند و این موضوع مشکلی در طول فرآیند برای شما به وجود نخواهد آورد. همچنین این روش سرعت بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *