دستگاه پاشش رزین

در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی رزین ها طرفداران زیادی پیدا کرده اند و محبوبیت زیادی در صنایع مختلف دارند. در اصل رزین ها یکی از پایه های اصلی فرآیند های شیمیایی هستند که با کاربرد فراوان خود نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. رزین ها انواع مختلف و گوناگونی دارند که در میان همه آن ها رزین فایبر گلاس مفید تر شناخته شده است و در بسیاری از صنایع متنوع بکار گرفته می شود. رزین ها با قرار گرفتن در کنار الیاف و ترکیب شدن با آن ها بسیاری از مسئولیت ها را در صنعت بر عهده می گیرند. در اصل رزین ها مواد آلی طبیعی یا شیمیایی هستند که ویسکوزیته زیادی دارند و با قابلیت اشتعال زایی فراوان مورد توجه بسیاری از صنعتگران قرار گرفته اند. روش های گوناگونی برای پاشیدن رزین ها بر روی سطح مورد نظر وجود دارد که اگر قصد دارید درباره این روش ها و همچنین دستگاه پاشش رزین بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

درباره رزین ها

رزین ها ترکیبات شیمیایی و طبیعی هستند که دو نوع آن ها در ساختار با یکدیگر متفاوت هستند؛ رزین ها مواد شفافی هستند که به سادگی در حلال های آلی حل می شوند و همچنین نوع طبیعی آن به صورت ترشحاتی از درختان در اثر آسیب دیدن بدست می آید. رزین های طبیعی در اصل ترشحات گیاهی هستند که کاربرد های زیادی دارند و نوع شیمیایی آن از نظر مواد تشکیل دهنده کمی متفاوت تر است. همچنین رزین ها در دو دسته مختلف دیگر به نام های ترموپلاستیک و ترموستینگ نیز یافت می شوند. رزین های ترموپلاستیک پس از حرارت دیدن و قرار گرفتن در معرض گرما شکل می پذیرند و به صورت خمیری در می آیند. اما رزین های ترموستینگ کاملا نا محلول هستند و تحت اثر گرما قرار نمی گیرند. رزین ها در مدل های مختلفی وجود دارند که هر یک از ویژگی ها و خصوصیات زیادی برخوردار هستند و برای کاربرد خاصی استفاده می شوند.

دستگاه پاشش رزینروش های پاشش رزین

بطور کلی رزین ها انواع مختلفی دارند که همه مدل های آن ها برای پاشیده شدن بر روی سطح مورد نظر و قالب شما به 3 دسته تقسیم می شوند. اولین مدلی که به وسیله آن رزین ها بر روی قالب پاشیده می شوند روش لایه گذاری دستی است که به نام hand layer نیز شهرت دارد. در این روش رزین و الیاف به وسیله نیرو های انسانی بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرند و افراد به وسیله ابزار های دستی مانند غلتک های مخصوص لایه های رزین را به یکدیگر فشرده می کنند. دومین روشی که در میان همه راه ها محبوبیت زیادی دارد، روش اسپری کردن است که در آن از یک دستگاه ویژه استفاده می شود. به وسیله این دستگاه پاشش رزین، رزین ها بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شوند و از یک غلتک برای از بین بردن حباب های هوا استفاده می شود. دستگاه پاشش رزین به گونه ای طراحی شده است که حداقل ماده بکار برده را استفاده کند و به مصرف بیش از اندازه رزین نپردازد. دستگاه پاشش رزین در صنایع مختلف برای ساخت تانکر های فایبر گلاس و یدک کش های خودرو استفاده می شود.

ویژگی های دستگاه پاشش رزین

دستگاه پاشش رزین از یک اسپری به عنوان اصلی ترین عضو آن تشکیل شده است. اسپری بکار برده شده در این سیستم در سه نوع مختلف یافت می شود. نوع اول این دستگاه ها، مدل هایی هستند که در آن رزین همراه با شتاب دهنده و کاتالیزر به قسمت گان مانند سیستم هدایت می شود و به مقدار خاصی با یکدیگر مشغول می شوند. پس از اختلاط این دو ماده ترکیب نهایی بر روی سطح پاشیده می شود. نوع دوم این دستگاه هایی هستند که رزین و کاتالیزر به طور جداگانه به سطح پاشیده می شود و پیش از رسیدن به سطح قالب با یکدیگر مخلوط می شوند. نوع سوم این دستگاه ها نیز سیستم دو ظرفی است که کاتالیزر و بخشی از رزین در یکی از ظرف ها قرار می گیرند و به طور جداگانه پاشیده می شوند.

جمع بندی

بدون شک از مقاله دریافت کردید که دستگاه پاشش رزین برای پاشیده رزین فایبر گلاس و سایر رزین ها در نظر گرفته شده است که می توانید با کمک گرفتن از صنعت تجهیز اطلاعات بیشتری درباره آن بدست آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *