رزین فایبر گلاس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

رزین فایبر گلاس چیست و چه کاربردهایی دارد؟ از این نوع رزین برای چه کارهایی استفاده می‌ کنند؟ آیا با ویژگی‌ ها و مشخصات آن آشنا هستید؟ رزین فایبر گلاس نوعی ماده مصنوعی می‌ باشد که از ترکیب شدن اسیدهای آلی و الکل‌ ها به وجود می‌ آید، هم چنین رزین فایبر گلاس می‌ تواند به صورت مایعات، فیلم یا ژل تبدیل شود. در این مقاله رزین فایبر گلاس و کاربردهای آن را بررسی می‌ کنیم.

رزین فایبر گلاس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

گفتیم که رزین فایبر گلاس در واقع نوعی ماده مصنوعی می‌ باشد که از ترکیب اسیدهای آلی با الکل‌ ها تولید می‌ شود. این نوع از رزین‌ ها دارای اشکال مختلفی هستند و می‌ توانند به صورت مایعات، فیلم یا ژل تبدیل شوند. رزین نوعی پوشش مقاوم است که برای سطوح مختلفی که از جنس پشم شیشه یا مواد نفتی هستند، استفاده می‌ شود. ساخت آن نیز با موادی مانند رزین پلی استر غیر اشباع می‌ باشد. ویژگی‌ های خوب این نوع رزین‌ ها موجب شده است که در صنایع مختلف کاربرد گسترده داشته باشند که از آن جمله موارد زیر هستند:

 • سبکی بسیار زیاد
 • مقاومت بالا و خوب در برابر برخی از مواد شیمیایی
 • مقاومت و پایداری ابعادی در برابر اشعه‌ یو وی
 • قابلیت شکل پذیری بسیار خوب
 • قیمت مناسب

از کاربردهای انواع رزین فایبر گلاس می توان موارد زیر را نام برد:

 • لوله سازی

در صنایع لوله سازی و جهت ساختن لوله جی آر پی از رزین فایبر گلاس استفاده می‌ کنند. در ساخت چنین لوله‌ هایی از الیاف شیشه، رزین و برخی مواد دیگر کمک می‌ گیرند. نمونه‌ های پرکاربرد آن نیز به شرح زیر است:

 1. جمع آوری فاضلاب
 2. لوله انتقال آب
 3. جمع آوری کردن آب‌ های سطحی
 4. فاضلاب‌ های صنعتی
 5. شبکه‌ های زهکشی و آبیاری
 6. نیروگاه‌ ها
 7. شبکه‌ های آتش‌ نشانی
 8. صنایع نفت و پتروشیمی
 9. لوله‌ های انتقال برخی مایعات خورنده مانند قلیاها و اسیدها

رزین فایبر گلاس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 • مصالح ساختمانی

در برخی از مصالح ساختمانی پیش ساخته نیز از ورق‌ های فایبر گلاس استفاده می‌ شود، چون کاملاً ضد آب و محکم هستند و در قسمت‌ های داخلی و خارجی ساختمانی کاربرد دارند. از جمله موارد استفاده این رزین‌ ها در ساختمان سازی عبارتند از:

 1. مصالح مناسب در نمای ساختمان‌ ها
 2. روکش‌ ها و لوازم جانبی ساختمان ها
 3. ‌سقف های کاذب و تزیینات ستون‌ ها
 • مواد بسته‌ بندی

در ساخت انواع مواد بسته‌ بندی که دارای چهارچوب سخت هستند و انواع چمدان‌ ها رزین فایبر گلاس کاربرد دارد. این ماده وقتی با پارچه، چوب، چرم و موادی از این قبیل ترکیب شود، استحکام خوبی پیدا می‌ کند و برای بسته‌ بندی مناسب است و چون شفافیت بالایی دارد، می توان آن را به ورق‌ های نازک جهت بسته بندی نیز تبدیل کرد.

 • مبلمان

سه ویژگی ضد آب بودن، دوام بالا و سبکی از دلایل رایجی است که در صنعت مبلمان سازی از این نوع رزین استفاده می‌ کنند. مبلمانی که از این مواد در ساختار آن ها استفاده شده است، معمولاً در پاسیوها و فضاهای باز استفاده می‌ شوند.

 • کشتی سازی

در صنعت کشتی‌ سازی نیز به علت استحکام بالا و ضد آب بودن جهت تعمیر و نگه داری از رزین فایبر گلاس استفاده می‌ شود که می‌ توان گفت یکی از عمده‌ ترین موارد مصرف این نوع رزین می‌ باشد.

 • لوازم و قطعات یدکی خودروها

در صنعت هواپیما، ناوهای کوچک، ساخت خودرو و غیره نیز از این نوع رزین استفاده می‌ شود، چون دارای سبکی خاصی است و برای قطعاتی مانند تابلوهای بدنه هواپیماها و خودروها یک گزینه مناسب می‌ باشد.

جمع‌ بندی

در این مقاله رزین فایبر گلاس مشخصات و کاربردهای آن را معرفی کردیم. این نوع رزین یک ماده بسیار کاربردی در صنایع مختلفی از جمله کشتی‌ سازی، مواد بسته‌ بندی، مبلمان، لوازم و قطعات یدکی هواپیما و خودروها، مصالح ساختمانی، لوله سازی و غیره می‌ باشد که البته کاربرد گسترده آن به علت ویژگی‌ هایی مانند سبک و با دوام بودن، استحکام و مقاومت بالا در برابر رطوبت و آب و غیره می‌ باشد. علاوه بر موارد یاد شده رزین در داخل ماشین‌ های لباسشویی و ظرفشویی، ساخت برخی ورق‌ های موج‌ دار، سیم پیچ رشته، مواد ریخته‌ گری و قالب‌ ها، پوشش‌ های مقاوم در برابر خوردگی، سنگ مرمرهای مصنوعی و کشت شده استفاده می‌ شود. در سایت https://sanattajhiz.com/ بیش تر با کاربردهای رزین فایبر گلاس آشنا شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *