عایق فوم پاششی پلی یورتان

عایق فوم پاششی پلی یورتان چیست؟ انواع مختلف این فوم‌ ها کدامند و چه کاربردهایی دارد؟ عایق فوم پاششی پلی یورتان یکی از بهترین و مناسب‌ ترین عایق‌ های ساختمانی است که می‌ توان در هنگام ساخت و ساز در درزها، دیوارها و دیگر منافذ ساختمان استفاده کرد. این عایق‌ ها می توانند به خوبی دمای داخل ساختمان‌ ها را در برابر سرما، گرما و تغییرات دمایی بیرون آن محافظت کنند. در حال حاضر نیز فوم‌ های پاششی جز بهترین عایق‌ های ساختمانی محسوب می‌ شوند. در این مقاله عایق فوم پاششی پلی یورتان را بررسی می‌ کنیم.

عایق فوم پاششی پلی یورتان

عایق فوم پاششی پلی یورتان از بهترین و با کیفیت‌ ترین عایق‌ های ساختمانی است که می‌ توان در هنگام ساخت و ساز از آن به عنوان پوشش منافذ درزها و دیوارها استفاده کرد. این عایق به خوبی می‌ تواند دمای داخلی ساختمان‌ ها را از تغییرات دمای بیرونی حفظ کند.

فوم های پاششی از جنس پلی یورتان به دو صورت فوم پلی یورتان سلول باز و سلول بسته می‌ باشند. نوع باز این فوم‌ ها به علت داشتن مواد شیمیایی بسیار کم تر و هم چنین قیمت‌ های مناسب‌ تر در حجم زیاد تولید می‌ شوند، اما چون در برابر آب دوام خوب و کافی ندارد، گزینه خوبی برای فضاهای باز نمی‌ باشند، بنابراین بیش تر جهت پوشاندن کف دیوارها و هم چنین سقف ساختمان‌ ها به کار می‌ رود، اما نوع فوم پلی یورتان سلول بسته در واقع عایق بسیار خوب در برابر رطوبت و آب است و از آن جهت پوشاندن فضاهای روباز و استخرها استفاده می‌ کنند.

این نوع عایق ها در زمان استفاده کردن به صورت ترکیبی از مواد شیمیایی و رزین می‌ باشد و به همان شکل در محیط پخش می‌ شود. پس از پخش شدن نیز با سرعت بالایی خشک می‌ شود و همین موضوع موجب شده است تا عایق هرگز ترک نخورد و دچار تغییر شکل نشود، اما اگر پاشش عایق بیش از حد معمول باشد، می توان آن را پس از خشک شدن برش داد. ماده عایق فوم پلی یورتان در داخل دستگاه فشار قوی ریخته شده و با رعایت کردن نکات ایمانی به مکان مورد نظر پاشیده می‌ شود. البته این کار باید توسط افراد ماهر و حرفه‌ ای انجام شود.

عایق فوم پاششی پلی یورتان

مزایای استفاده از فوم پلی یورتان

فوم پلی یورتان مزایا و ویژگی‌ های خاصی دارد که استفاده از آن را گسترش داده است. برخی از این مزایا عبارتند از:

  1. صرفه‌ جویی در هزینه‌ های انرژی

چون استفاده کردن از این فوم بسیار آسان است و پس از استفاده نیز بلافاصله خشک می‌ شود، بنابراین بسیاری از هزینه‌ های انرژی را کاهش می‌ دهد.

  1. عایق خوب رطوبت فوم‌ های پاششی

فوم‌ های پاششی پلی یورتان تا حدود ۵۰ درصد از عایق‌ های سنتی ایده آل‌ تر هستند، بنابراین پوشش دهی خوبی برای درزها و دیوارها دارند و ساختمان‌ ها را در برابر رسوبت و فرسایش در امان نگه می‌ دارند. به طوری که امروزه جهت پوشش دادن سالن‌ های پرورش دام و طیور نیز از این نوع فوم‌ ها برای پوشش کف سقف و دیوارها استفاده می‌ کنند، چون علاوه بر حفظ کردن دمای ساختمان‌ ها عایق خوبی جهت کنترل کردن رطوبت و حتی آلودگی‌ های صوتی می‌ باشد.

از طرفی این نوع فوم وزن کم و دوام بالایی دارد و می‌ تواند تا سالیان دراز بر روی سطوح مورد نظر حفظ شود.

چون فوم پلی یورتان مایع است، پوشش دهی بالایی برای دردها دارد و می‌ توان یک عایق کاری خوب را با آن ها انجام داد. نکته جالب این است که سرعت عایق کاری با این نوع فوم بالا خواهد بود و نقش خوبی جهت بالا بردن استحکام سازه‌ ها دارد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله عایق فوم پاششی پلی یورتان را بررسی کردیم. این عایق ویژگی‌ ها و مزایای منحصر به فردی دارد که نمونه‌ هایی از آن را توضیح دادیم. در سایت https://sanattajhiz.com/ بیش تر با عایق فوم پاششی پلی یورتان، انواع مختلف آن، نحوه استفاده صحیح از عایق فوم پاششی پلی یورتان، مزایای استفاده کردن و کاربردهای گسترده آن آشنا شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *