فایبر گلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

فایبر گلاس چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا با موارد استفاده فایبر گلاس آشنا هستید؟ ویژگی‌ ها و مشخصات فایبر گلاس را می‌ دانید؟ فیبر شیشه یا فایبر گلاس کامپوزیتی از الیاف شیشه و مواد پلیمری می‌ باشد که از پشم شیشه به عنوان نوعی ماده تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان نوعی مواد زمینه استفاده می‌ کنند. فایبر گلاس در ساخت مخازن کاربرد دارد. رزین‌ هایی که در ساخت مخازن فایبر گلاس استفاده می‌ شوند وینیل استر، پلی استر و اپوکسی هستند. در این مقاله فایبر گلاس و کاربردهای آن را بررسی می‌ کنیم.

فایبر گلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

گفتیم که فیبر شیشه یا فایبر گلاس کامپوزیتی می‌ باشد که از الیاف شیشه و مواد پلیمری ساخته شده است. پشم شیشه به عنوان تقویت کننده و مواد پلیمری به عنوان زمینه کاربرد دارند. رزین‌ های مورد استفاده در تولید فایبر گلاس نیز شامل وینیل استر، اپوکسی و پلی استر هستند. پلی استر در برابر خوردگی مقاومت خوبی ندارد، اما وینیل استر مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد و اپوکسی در برابر دما و خوردگی مقاوم است. قطعات فایبر گلاس یا کامپوزیت‌ ها رتبه برتر در دنیا را جهت گسترش دادن صنایع گوناگون دارند که چگالی آن ها از ۱۸۵۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌ باشد. از کاربردهای فایبر گلاس می‌ توان به استفاده در مکان‌ هایی که نیازمند به پوشش همراه با نور هستند و هم چنین ساخت مخازن اشاره کرد.

فایبر گلاس یا فیبر شیشه از ترکیب شدن مواد شیمیایی به وجود می‌ آید که خواص مشخصی دارند، اما محصولی که در نهایت تولید می‌ شود از لحاظ خواص شیمیایی هیچ شباهتی به مواد اولیه ندارد. از این ویژگی‌ های منحصر به فرد جهت سبک بودن، استحکام، مقاومت در برابر اشعه یو وی و ماندگاری بالا، مقاومت بالای شیمیایی و غیره فایبر گلاس‌ ها استفاده می‌ کنند. به طوری که فایبر گلاس‌ ها با کیفیت‌ ها و اشکال مختلفی در بازار پیدا می‌ شوند، چون قیمت پایین و مقرون به صرفه‌ ای دارند استفاده کردن از آن ها به طور گسترده می‌ باشد، به هیچ وجه در طبیعت و محیط زیست تجزیه نمی‌ شود و از پلی اتیلن ماندگاری بیش تری دارد.

موارد استفاده و کاربرد فایبر گلاس

فایبر گلاس معمولاً به صورت ورق استفاده می‌ شود و این ورق‌ ها از مخلوط شدن الیاف شیشه، رنگ، رزین‌ هایی مانند پلی استر به وجود می‌ آید. ورق‌ های تولید شده دارای مصارف گوناگونی می‌ باشند، از جمله:

 1. کابینت و کفی عقب اتومبیل‌ ها
 2. گلخانه‌ ها
 3. پارکینگ‌ ها
 4. درزگیر سالن‌ های بزرگ سوله در بخش سقف و بدنه مخازن سپتیک
 5. سونا و استخر

فایبر گلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

علاوه بر آن فایبر گلاس به سه صورت زیر برای مصارف گوناگون استفاده می‌ شود:

 • نوار فایبر گلاس

در بسته‌ بندی ظروف و استفاده در خطوط لوله گرم و غیره کاربرد دارد.

 • پارچه فایبر گلاس

به عنوان سپر حرارتی در انواع پرده‌ های آتش نشانی و موارد مشابه کاربرد دارد.

 • طناب فایبر گلاس

جهت بسته‌ بندی استفاده می‌ شود.

انواع مختلف فایبر گلاس ها

فایبر گلاس‌ ها را بسته به نوع مواد اولیه آن ها و نحوه ساخت شان به چند دسته زیر طبقه بندی می‌ کنند:

 1. گلاس A

این نوع از فایبر گلاس مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی دارد و از الیاف شیشه ای در ساخت آن استفاده می‌ شود. برای ساختن تجهیزات فرایندی کاربرد دارد.

 1. فایبر شیشه C

شیشه C در برابر ضربه‌ های شیمیایی مقاومت دارد و به آن شیشه شیمیایی هم می‌ گویند.

 1. شیشه الکترونیکی

عایق بسیار خوب برق می‌ باشد.

 1. گلاس S

به این نوع گلاس شیشه ساختاری هم می‌ گویند که به علت وجود برخی خواص مکانیکی شناخته می‌ شود.

 1. گلاس EA

در برابر مواد قلیایی مقاوم است.

سخن پایانی

در این مقاله فایبر گلاس، ویژگی‌ ها و کاربردهای آن را بررسی کردیم. گفتیم که در تولید فایبر گلاس از چه موادی استفاده شده و این محصول نهایی دارای چه کاربردهای گسترده‌ ای است. چند نمونه از مزایا، کاربردها و هم چنین انواع شیشه‌ های گلاس را معرفی کردیم. جهت آشنایی با انواع فایبر گلاس، کاربردهای آن، موارد استفاده و مزایا و معایب آن به سایت https://sanattajhiz.com/ مراجعه کنید.

 

مرتبط:

رزین فایبر گلاس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *