پاشش رزین فایبر

پاشش رزین فایبر گلاس یکی از انواع رزین های پرکاربردی است که امروزه در صنایع مختلف استفاده می شود. این رزین عمدتا از الکل و اسید های آلی تهیه می شود و از چسبندگی بالایی برخوردار است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی مواد مختلفی در انواع فرآیند های شیمیایی بکار برده می شوند و رزین فایبر گلاس یکی از کاربردی ترین آن ها محسوب می شود. این رزین از مقاومت بسیار زیادی در برابر هوا و آب برخوردار است و به همین دلایل در اغلب زمینه ها استفاده می شود. رزین فایبر گلاس دوام زیادی دارد و می توان گفت یکی از اصلی ترین شاخته هایی که این ماده در آن نقش اساسی ایفا می کند، ریخته گری است. اگر قصد دارید درباره مراحل پاشش رزین فایبر گلاس بیشتر بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

کاربرد های رزین فایبر گلاس

رزین فایبر گلاس به دلیل ویژگی های خاصی که دارد در اغلب صنایع قابل استفاده است و به ویژه در صنعت ساختمان سازی به عنوان یکی از مصالح کاربردی بکار برده می شود. رزین فایبر گلاس مقاومت زیادی در برابر هوا و آب دارد و این باعث می شود از این ماده برای نمای ساختمان های مختلف استفاده شود. همچنین این رزین پرطرفدار در ساخت ستون ها و سقف های کاذب نیز بکار گرفته می شود و معمولا در فرآیند ساخت خانه ها و غرفه های از پیش ساخته شده آن را مشاهده خواهید کرد. یکی دیگر از شاخه هایی که رزین فایبر گلاس نقش مهمی در آن ایفا می کند، ساخت مواد سازنده ناو ها و هواپیما ها است که معمولا برای ساخت اجزای آن ها از رزین فایبر گلاس استفاده می کنند. توجه داشته باشید که بر اساس مطالعات جدید انجام شده این رزین نسبت به آب واکنش می دهد و به همین دلیل کمتر از قبل از آن برای ساخت قایق ها بکار برده می شود.

پاشش رزین فایبر

پاشش رزین فایبر گلاس به روش Spray up

یکی از روش های بسیار کاربردی در پاشیدن رزین فایبر گلاس بر سطح قالب، استفاده از اسپری است که به گان شهرت دارد. در روش Spray up، رزین و الیاف از طریق تفنگ های جداگانه بر سطح مورد نظر شما پاشیده می شوند و در انجام این روند به دلیل جدا بودن این اجزا شما با هیچگونه مشکلی روبرو نخواهید شد. یکی از نکاتی که باید به آن دقت داشته باشید، شستشوی کامل تفنگ استفاده شده است. شما پس از انجام کامل تمامی مراحل باید تفنگ حاوی رزین را شستشو دهید و آن را از هرگونه موادی تخلیه کنید. در این روش پس از پاشیده شدن الیاف و رزین به سطح قالب، از غلتک های خاصی برای از بین بردن حباب های به وجود آمده در سطح قالب استفاده می شود. همچنین روند استفاده از غلتک تا زمان رسیدن به ضخامت مد نظر استفاده می شود.

همچنین: پمپ دیافراگمی

انواع اسپری مورد استفاده برای پاشش رزین فایبر گلاس

یکی از نکاتی که در روش Spray up باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب اسپری مناسب برای پاشش رزین فایبر گلاس به سطح مورد نظر است. به طور کلی پاشش رزین فایبر گلاس توسط سه نوع اسپری انجام می شود. اولین نوع از دستگاه های این روش، اسپری هایی هستند که در آن رزین و کاتالیزگر هر دو به قسمت گان دستگاه هدایت می شوند و پس از مخلوط شدن در این قسمت به سطح مورد نظر پاشیده می شوند. نوع دوم از دستگاه هایی که برای پاشش رزین فایبر گلاس بکار برده می شود، اسپری هایی است که رزین و کاتالیزگر هر یک به صورت جداگانه به سطح قالب پاشیده می شوند و در اصل پیش از رسیدن این دو ماده به سطح مورد نظر شما، با برخورد به یکدیگر ترکیب می شوند و پاشش انجام می شود. نوع آخر اسپری ها نیز سیستم های دو ظرفی است که در آن کاتالیزگر با بخشی از رزین در یکی از ظرف ها قرار می گیرند و پس از پاشیده شدن با یکدیگر مخلوط می شوند.

جمع بندی

همانطور که بررسی کردید؛ پاشش رزین فایبر گلاس توسط اسپری های مخصوص روش کاربردی است که بیشتر از روش های دستی مورد استقبال قرار گرفته است. سرعت بیشتر این روش نسبت به سایر روش ها و همچنین امکان جابجا کردن دستگاه به شما در این روند کمک زیادی می کند. صنعت تجهیز به بهترین شکل ممکن شما را در این زمینه راهنمایی می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *