معایب پلی یوریا

معایب پلی یوریا

در دنیای امروز پلی یوریا یکی از اصلی ترین مواد مورد نیاز در صنایع مختلف محسوب می شود که در زمینه های مختلف کاربرد زیادی دارد. با پیشرفت دنیای تکنولوژی بسیاری از فعالیت های شیمیایی ساده تر شده است و محصولات و متریال های گوناگونی برای آسان تر ساختن این فرآیند ها بکار گرفته می شوند. پیش از این با وجود پوشش پلی یورتان بخش عمده ای از فعالیت های شیمیایی در صنایع مختلف به خوبی انجام می شد. اما در زمان حال با کمک گرفتن از پلی یوریا می توانید مطمئن باشید که این ماده بهترین نوع پوشش ممکن برای انواع شاخه های صنعتی محسوب می شود. اگر قصد دارید درباره معایب پلی یوریا بیشتر بدانید، صنعت تجهیز را در این مقاله همراهی کنید.

درباره پلی یوریا

پلی یوریا که نام دیگر آن پلی اوره نام دارد، ویژگی های زیادی دارد. این ماده نوعی الاستومتر کاربردی است که از ترکیب و واکنش دادن پلی آمین ها و ایزوسیانات تولید می شود. پلی اوره در میان سایر مواد شیمیایی که در صنایع گوناگون بکار گرفته می شوند، دارای مقاومت فوق العاده بالای حرارتی، مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی است که این متریال را به پر طرفدار ترین ماده ها از نگاه صنعتگران تبدیل می کند. امروزه پلی یوریا اکثر کمبود ها و معایب پلی یورتان را می پوشاند و در صنایعی نظیر صنایع نظامی، آب و فاضلاب، نفت و پتروشیمی و ساختمان سازی نقش اساسی دارد.

اصلی ترین کاربرد پلی یوریا بعنوان پوشش برای سازه ها و قطعات مختلف است که دلیل این انتخاب به مقاومت بالای این محصول بر می گردد. در اصل پلی یوریا یکی از بهترین عایق های ممکن محسوب می شود و به همین علت از آن برای ساخت کفپوش های ساختمانی استفاده می شود. پلی یوریا با داشتن استحکام بسیار زیاد پلیمر های قدرتمندی را تهیه می کند و به همین دلیل برای ساخت کفپوش های محافظتی بسیار مفید است. این کفپوش ها به راحتی تمیز می شوند و همچنین در برابر مواد قلیایی و اسیدی کاملا مقاوم هستند.

معایب پلی یوریاویژگی ها و کاربرد های پلی یوریا

پلی یوریا پوشش محافظتی است که در میان سایر انواع متریال های این چنینی، انعطاف پذیری زیادی دارد. این ماده استحکام بسیار زیادی دارد و با مقاومت بسیار زیاد در برابر حرارت و اشعه  UV از عبور آب جلوگیری می کند. این ویژگی منحصر به فرد پلی یوریا باعث می شود این ماده بعنوان پوششی برای زیر دریایی ها و همچنین ساخت قایق ها بکار گرفته شود. توجه داشته باشید که اگر قطعه ای به وسیله این ماده پوشش داده شود، در برابر ضربه و سایش کاملا مقاوم خواهد بود. یکی دیگر از ویژگی های موثر پلی یوریا، مقاومت آن در دمای بالا است. این ماده در برابر دمای 20 الی 135 درجه سانتی گراد کاملا مستحکم خواهد بود و با هیچگونه تغییری در ساختار خود مواجه نخواهد شد. همچنین این ماده نور را از خود عبود نمی دهد و این مسئله قابل توجهی محسوب می شود. در کنار همه این موارد یکی از ویژگی هایی که استفاده از پلی یوریا در صنعت ساختمان سازی را قطعی می کند، امکان استفاده سریع از این متریال پس از اجرا است.

معایب پلی یوریا

پلی اوره مانند سایر مواد شیمیایی که از آن ها بعنوان پوشش استفاده می شود، دارای معایبی است که معمولا به دلیل زیاد بودن مزایای آن، از ذکر معایب پلی یوریا چشم پوشی می کنند. برای بیان یکی از معایب پلی یوریا می توان گفت این ماده متریال مناسبی برای استفاده به عنوان پوشش برای قطعات فلزی محسوب می شود اما بر خلاف فلز، برای سازه ها و قطعات بتنی گزینه مناسبی محسوب نمی شود. یکی دیگر از مسائلی که شرایط اجرا را برای افراد سخت می کند، وجود شرایط جوی مناسب برای اجرای پلی اوره است. توجه کنید که سطح مورد نظر شما باید برای اجرای این متریال دمایی 3 درجه پایین تر از نقطه شبنم داشته باشد.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید پلی یوریا یکی از متریال های کاربردی در صنایع مختلف شمرده می شود که معمولا از آن برای پوشش استفاده می شود. در صنعت نفت و گاز از پلی اوره برای پوشاندن لوله های نفتی و در صنعت آب و فاضلاب برای پوشاندن لوله های انتقال استفاده می شود. صنعت تجهیز به شما کمک می کند تا درباره معایب پلی یوریا بیشتر بدانید.

معایب پلی یوریا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *