پلی یوریای آروماتیک

پلی یوریا یکی از مواد شیمیایی است که امروزه در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد. پلی‌یوریا به عنوان عضوی برای تکمیل ویژگی های پلی یورتان پا به عرصه گذاشت و بسیاری از صنعتگران معتقدند این ماده شیمیایی ویژگی های بسیار خوبی نسبت به پلی یورتان دارد و در اصلی نسبت به آن برتری های زیادی دارد. پلی یوریا نوعی الاستومتر است که به نام پلی اوره نیز شناخته می شود و از ترکیبات ایزوسیانات و پلی آمین ها تشکیل شده است. این نوع ماده کاربردی در صنایع گوناگون بکار گرفته می شود و استفاده های فراوانی دارد. پلی یوریا به دلیل مقاومت بالای حرارتی، فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی اهمیت زیادی پیدا کرده است و به عنوان پوششی مقاوم در صنایع مختلف استفاده می شود. اگر قصد دارید درباره پلی یوریای آروماتیک بیشتر بدانید، در این مقاله با ما همراه باشید.

درباره پلی یوریا

پلی یوریا نوعی ماده شیمیایی مفید است که در صنایعی مثل صنعت آب و فاضلاب، صنعت ساختمان سازی، صنعت نفت و پتروشیمی، صنعت دریایی و … نقش اساسی ایفا می کند. به دلیل مقاومت بالای این ماده، معمولا از آن برای ساخت پوشش های مختلف در صنایع متفاوت استفاده می شود که هر یک اهمیت زیادی دارند. پلی یوریا علاوه بر این ویژگی ها برای ساخت کفپوش های خانگی نیز بسیار کاربردی است و به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و همچنین مقاومت در برابر آسیب های ناشی از مواد قلیایی و اسیدی، برای ساخت کفپوش های بسیار مناسب است. پلی اوره به طور کلی متریال انعطاف پذیری است و در دماهای بالا بسیار مستحکم می ماند. معمولا بازه دمایی 20 الی 135 درجه سانتی گراد برای این ماده شیمیایی مشکلی ایجاد نمی کند. یکی از نکات مثبت درباره پلی یوریا، سرعت خشک شدن آن است که به شما این امکان را می دهد تا در مدت کوتاهی پس از استفاده از این ماده، فضا را در اختیار داشته باشید و سرعت اجرای آن را بالا می برد.

پلی یوریای آروماتیک

ویژگی های پلی یوریای آروماتیک

انواع مختلف پلی یوریا به طور کلی به دو دسته آروماتیک و آلیفاتیک تقسیم می شود. می توان گفت نوع آلیفاتیک این ماده در برابر اشعه UV مقاوم تر است و نسبت به نوع آروماتیک پایداری رنگ بیشتری دارد. پلی یوریای آروماتیک نیز از مقاومت فیزیکی و حرارتی بسیار بالایی برخوردار است و چسبندگی نسبتا زیادی دارد. می توان گفت خاصیت الاستیسیته و مقاومت این نوع از ماده بسیار زیاد است و به همین علت از دوام بالایی برخوردار است. ماده شیمیایی پلی یوریای آروماتیک از نظر وجود هر گونه مواد آلی خالص می باشد و در برابر ضربه های مختلف مقاومت بالایی دارد. این ماده جامد است و از ویژگی خشک شدن و بهره برداری سریع برخوردار می باشد.

نکات قابل توجه در زمان استفاده از پلی یوریای آروماتیک

پلی یوریای آروماتیک از خواص بسیار زیادی برخوردار است. یکی از این موضوعات ضروری نبودن استفاده از کاتالیست برای اجرای آن است که مسئله مهمی محسوب می شود. پلی یوریای آروماتیک نسبت به نوع دیگر این متریال واکنش پذیری و سرعت اجرای بالاتری دارد و این مسئله باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. این نوع پلی یوریا بوی کمی دارد و عموما بدون بو در بازار یافت می شود. پلی یوریای آروماتیک در میان سایر انواع این ماده از پایداری حرارتی بالایی برخوردار است و به چسبندگی بسیار خوبی بر روی سطوح قرار می گیرد. همچنین پلی یوریای آروماتیک ماده انعطاف پذیری محسوب می شود و دارای مقاومت شیمیایی بسیار زیادی است. این نوع پلی یوریا مانند سایر مدل ها و دسته بندی های آن، در برابر ضربه و سایش بسیار مقاوم هستند و علاوه بر این در مقابل اشعه UV و حرارت بالا نیز استحکام دارند.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید پلی یوریای آروماتیک یکی از کاربردی ترین متریال های موجود در بازار است و در صنایع راه و پل سازی، کارخانه جات تولید مواد غذایی، سازه های دریایی و سردخانه ها بکار گرفته می شوند. توجه داشته باشید که در زمان استفاده از پلی یوریای آروماتیک، سطح شما باید کاملا خشک باشد و بهترین شرایط برای آماده سازی سطوح، ایجاد دمای 5 درجه سانتی گراد در محیط و بالا بردن رطوبت نسبی تا 80 درصد می باشد. صنعت تجهیز به شما کمک می کند تا درباره این متریال اطلاعات بیشتری بدست آورید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *