پلی یوریا

اگر بخواهیم از نظر شیمیایی با شما صحبت کنیم، باید بگوییم که پلی یوریا نوعی الاستومر است که از واکنش پلی آمین ها تشکیل می شود. پلی یوریا ماده شیمیایی است که مقاومت حرارتی، شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی بسیار زیادی دارد و به همین علت در صنایع مختلف نقش اساسی ایفا می کند. پلی‌یوریا در دنیای امروز به یکی از پرطرفدار ترین مواد کاربردی صنعتگران تبدیل شده است که در بسیاری از فعالیت های صنعتی استفاده می شود. زمینه های کاربرد پلی‌یوریا به شاخه های نفت و پتروشیمی، آب و فاضلاب، صنایع دریایی و کشتیرانی، صنعت غذا و دارو و صنایع نظامی گسترش یافته است و به دلیل این گستردگی، توجه ویژه ای به این ماده می شود. اگر قصد دارید درباره پلی یوریا بیشتر بدانید، در این مقاله با صنعت تجهیز همراه باشید.

پلی یوریا و ویژگی های آن

پلی یوریا نوعی ترکیب شیمیایی کاربردی است که به عنوان پوششی مقاوم در زمینه های مختلف استفاده می شود. به علت اهمیت و کاربرد بسیار زیاد این ماده، پلی یوریا به یکی از روش ها و فناوری های مفید در صنایع ساختمانی تبدیل شده است که شهرت زیادی دارد. معمولا از پلی یوریا برای ساخت پوشش برای سوله ها و قسمت های زیر شیروانی استفاده می شود و این کاربرد ها جدا از تاثیرات مفید پلی‌یوریا می باشد. همانطور که گفته شد این ماده الاستومری است که از ترکیب پلی آمین ها و ایزوسیانات ساخته می شود و بدلیل مقاومت فراوان پلیمر های بسیار مستحکمی را می سازد. سایر پوشش های پلی یورتان نیز محبوبیت زیادی در فرآیند های صنعتی دارند که می توان گفت با ورود پلی یوریا به بازار، تمامی عیوب پلی یورتان پوشش داده شد و امروزه از این ماده جدید بیشترین بهره برداری انجام می شود.

کاربرد های پلی یوریا

اولین کاربردی که می توان برای پلی یوریا در نظر گرفت، استفاده از این متریال در صنایع ساختمان سازی است. این ماده در ساختمان سازی برای مرحله کفپوش سازی بکار برده می شود و عموما بعنوان پوششی برای سازه های فولادی در نظر گرفته می شود. قرار گرفتن این ماده بر روی سازه های فولادی باعث می شود این قطعات در برابر عبور الکتریسیته مقاوم باشند و همچنین نسبت به ضربه و خوردگی استحکام بیشتری داشته باشند. می توان گفت علاوه بر سازه های فولادی، برای سازه های بتنی نیز از پلی‌یوریا استفاده می شود. صنعت آب و فاضلاب نیز یکی از صنایع پرکاربردی است که پلی یوریا در آن نقش مهمی ایفا می کند. در این صنعت از این متریال برای ساخت پوششی برای لوله های انتقال آب استفاده می شود. همچنین پلی‌یوریا در صنایع نفت و گاز نیز بعنوان پوششی برای مخازن مواد نفتی در نظر گرفته می شود و به دلیل مقاومت بالای این متریال از آن برای لوله های انتقال مواد نیز استفاده می شود.

پلی یوریامزایای استفاده از پلی یوریا

پلی یوریا که به نام پلی اوره نیز شهرت دارد از ویسکوزیته و چسبندگی زیادی برخوردار است و به همین علت از این ماده بعنوان پوششی برای سازه های فولادی و بتنی استفاده می شود. چسبندگی بالای این ماده باعث می شود به خوبی بر روی سطوح فلزی قرار بگیرد و از این نظر مشکلی برای شما به وجود نیاورد. پلی اوره به دلیل ساختار مستحکم خود، در برابر شرایط جوی مختلف مقاومت بسیار زیادی دارد و می تواند در شرایط مختلف اتمسفر قرار بگیرد. این یکی از مهمترین دلایلی است که بر اساس آن از این ماده بعنوان پوشش در صنایع مختلف استفاده می شود. در ساختار پلی یورتا مواد فرار زیادی وجود ندارد و به همین علت قرار گرفتن این متریال بر روی سطوح گوناگون، ورود آب و بخار را دچار مشکل می سازد. این مسئله باعث می شود از پلی‌یوریا برای ساخت پوشش زیر دریایی ها و سایر قطعات در صنایع دریایی استفاده شود.

جمع بندی

همانطور که مطالعه کردید پلی یوریا ماده پرکاربردی است که در صنعت های گوناگون بکار گرفته می شود. پلی یوریا با داشتن واکنش پذیری بسیار زیاد، متریال مفیدی محسوب می شود. یکی از ویژگی های خاص این ماده، خشک شدن سریع آن است که در فرآیند ساخت و ساز اهمیت بسیار زیادی دارد. صنعت تجهیز درباره سایر ویژگی های این ماده اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *