پوشش ضد حریق

حوادث ناگواری که به دلیل وقوع آتش‌سوزی های گسترده در ساختمان‌های بزرگ روی داده و فروپاشی سازه های ساختمان، استفاده از پوشش ضد حریق را به یکی از ضروریات ساختمان سازی تبدیل کرده است. در جهان امروزی، افزایش ایمنی و کم کردن خطرات در راستای بهبود کیفیت زندگی و حفظ جان انسان‌ها بسیار ضرروی بوده و پیشرفت‌های علمی نیز به این سمت و سو در حال حرکت است.

پوشش ضد حریق فایرپروف

این پوشش ضد حریق که طی سالیان اخیر استفاده از آنها الزامی شده است به عنوان یک مانع تاخیر انداز از گرم شدن سریع و احتراف سطح زیرین جلوگیری به عمل می آورد. پوشش ضد حریق می‌تواند بین دو تا سه ساعت در مقابل شعله‌های آتش مقاومت کرده و حرارت را به سطح زیرین خود منتقل نمی‌کند. در واقع استفاده از این پوشش‌ها، زمان سوختن چند ثانیه‌ای را به چند ساعت تبدیل می‌کند و در شرایط بحرانی آتش‌سوزی، می‌تواند به نجات جان انسان‌های درون ساختمان کمک کند.

همچنین: ژلکوت پاش

مزیت‌های پاشش پوشش ضد حریق فایرپروف

– پوشش ضد حریق از خوردگی و زدگی سازه های فلزی جلوگیری بعمل می آورد.
– پوشش فایرپروف برای خروج افراد و وسایل با ارزش داخل ساختمان در زمان آتش سوزی، زمان می خرد.
– پوشش های ضد حریق بدون نیاز به هیچگونه سنسور یا حسگر حرارتی در مواجه با حریف فعال می شود.
– پوشش های ضد حریق آسیبی به ظاهر ساختمان وارد نکرده و از زیبایی نمای ساختمان کم نمی شود.
– با بالا رفتن تحمل سازه‌های فلزی و بتنی در مقابله با آتش‌سوزی، احتمال فروپاشی ساختمان‌ها به شدت کاهش می یابد.

طرز اعمال پوشش ضد حریق

برای پاشش پوشش های ضد حریق بر روی سازه‌های فلزی می بایست نخست با کارواش سطح مورد نظر به طور کامل تمیز شود. به این کار آماده سازی سطح گفته می شود. پس از آن می بایست پرایمز مناسب بر روی سازه فلزی پاشش شود و پس از آن پوشش ضد حریق اعمال شود.

پوشش ضد حریقاستفاده از ایرلس S3 یا گراکو برای پاشش پوشش ضد حریق

با توجه به آنکه پوشش ضد حریق مواد غلیظی هستند می بایست از دستگاه مناسبی برای پاشش آنها استفاده شود.
بر اساس تجربیات بدست آمده از پروژه‌های متعدد در ایران، دستگاه ایرلس های گراکوی آمریکا به خصوص ایرلس STMax 395 برای پاشش این پوشش‌ها بسیار مناسب هستند.
با توجه به آمریکایی بودن این ایرلس و کیفیت بالای آن، قطعا قیمت آن نیز برای برخی از پیمانکارها بالا به نظر می آید (هر چند قیمت بالای آن با توجه به عمر طولانی آن و کم بودن خرابی می تواند عامل انگیزشی مناسبی برای تهیه آن باشد).
گزینه دیگر و قیمت مناسب تری که می توان برای پاشش پوشش ضد حریق پیشنهاد داد، ایرلس S3 از شرکت HVBAN چین است. درست است که این ایرلس چینی می باشد اما به جرأت می توان گفت که در حال حاضر بهترین ایرلس چینی در بازار ایران، ایرلس S3 می باشد. این ایرلس دارای توان 1300 وات بوده و می تواند تا 2.5 لیتر بر دقیقه پاشش رنگ داشته باشد.
از این ایرلس چینی در پروژه‌های متعدد برای پاشش پوشش ضد حریق استفاده شده است و کاملا انتظار کارفرما را پاسخ داده است.

در زیر فیلم پاشش پوشش ضد حریق را میتوانید مشاهده نمایید:

 

نتیجه گیری

در دنیای امروز، فناوری ها به سرعت در حال پیشرفت هستند و استفاده از فناوری های نوین می تواند به بهبود کیفیت کار تمام شده و کاهش هزینه‌ها منجر شود. در حال حاضر پاشش سنتی رنگ و عایق های ضد حریق علاوه بر اتلاف وقت، با هزینه بیشتری همراه است. استفاده از ایرلس برای پاشش عایق های ضد حریق می تواند سرعت کار را در مقایسه با روش‌های سنتی مانند غلتک یا فرچه به بیش از 5 برابر برساند. بر اساس اعلام کارفرمایان، به کمک ایرلس می توان تنها در یک شیفت کاری (از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر) بیش از 800 متر مربع سطح کار را با پوشش ضد حریق عایق کرد.
برای اطلاع از جزئیات بیشتر در خصوص کاربرد ایرلس برای پروژه های پوشش ضد حریق می توانید با کارشناسان شرکت «صنعت تجهیز غرب آسیا» تماس حاصل کنید تا بهترین گزینه برای شما با توجه به حجم پروژه و همچنین بودجه پیشنهاد گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *