کاربرد پلی یوریا

کاربرد پلی یوریا

در دنیای امروز صنایع پیشرفت چشمگیری داشته اند و به کمک تکنولوژی توانسته اند از مواد گوناگونی برای بهبود روند فعالیت خود بهره بگیرند. یکی از مواد شیمیایی که در کنار سایر پوشش های کاربردی در دنیا بعنوان  یک ماده مستحکم با مقاومت بالا استفاده می شود، پلی یوریا است. پلی یوریا به نام پلی اوره نیز شناخته می شود و یک ماده فوق العاده کاربردی برای ساخت پوشش قطعات مختلف است. این ماده همچنین عایق بسیار خوبی محسوب می شود و به همین علت از آن  برای پوشاندن سطوح بیرونی و درونی در صنایع گوناگون استفاده های زیادی می شود. پلی یوریا علاوه بر این کاربرد های گسترده ای دارد که اگر قصد دارید درباره محل مورد استفاده این ماده، و کاربرد پلی یوریا بیشتر بدانید، بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی ها و مزایای پلی یوریا

در اصل پلی یوریا یک الاستومتر پر طرفدار است که از ترکیبات ایزوسیانات تشکیل شده است و از واکنش دادن ایزوسانات با پلی امید ها ساخته می شود. یکی از مواد پر کاربرد پلی یوریا در اصل در صنعت است که از پایه های اصلی پوشش های سطحی محسوب می شود. پلی یوریا به دلیل استحکام و مقاومت بالا، پلیمر های بسیار مقاومی را تشکیل می دهد و این یکی از دلایل اهمیت زیاد آن است. خشک شدن سریع این ماده از ویژگی های فوق العاده آن است که باعث می شود سرعت اجرای کار به شدت افزایش یابد و به همین علت از پلی یورتان در ساخت کفپوش های ساختمانی در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود.

توجه کنید که اسید ها و مواد قلیایی نمی تواند ساختار کفپوش های ساخته شده از پلی یورتان را از بین ببرند و علاوه بر این به سادگی تمیز خواهند شد. پلی یورتان مقاومت فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی بسیار بالایی دارد و دارای انعطاف پذیری زیاد است. همچنین مقاومت بالای حرارتی پوشش های پلی یورتان باعث شده است از این ماده برای بسیاری از قطعات در صنایع مختلف استفاده شود. این متریال در دمای ۲۰ الی ۱۳۵ درجه سلسیوس قابلیت اجرا دارد و همچنین در برابر اشعه UV نیز مقاوم است.

همچنین: پمپ دیافراگمی

کاربرد های گوناگون پلی یوریا

پلی یوریا از مواد شیمیایی است که در اغلب صنایع با کارکرد های گوناگون بکار گرفته می شود. این ماده کاربردی ویژگی های فراوانی دارد که در میان همه آن ها مقاومت بالای این ماده باعث جلب توجه بسیاری از صنعتگران شده است. بسیاری از متخصصان معتقدند پلی یوریا پس از ورود به بازار به عنوان ماده مکمل پوشش های پلی یورتان شناخته شد و این محبوبیت به دلیل برطرف کردن ایرادات پلی یورتان است. دو نوع گوناگون از پلی یوریا با نام های پلی یوریای سرد و گرم یافت می شود که هر یک خاصیت های مختلفی دارند. اما در میان آن ها کاربرد های مشترکی برای این متریال وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است.

کاربرد پلی یوریا در صنایع نفت و پتروشیمی

یکی از انواع کاربرد پلی یوریا این متریال در صنعت نفت و پتروشیمی است. پلی یوریا دارای مقاومت و استحکام بسیار زیادی است و می توان گفت یکی از متریال هایی است که به خوبی از عبور نور جلوگیری می کند. به همین علت از این ماده بعنوان پوششی برای لوله های انتقال دهنده نفت استفاده می شود و همچنین برای ساخت پوشش برای مخازن نفتی و تاسیسات پالایشگاه ها کاربرد زیادی دارد.

کاربرد پلی یوریا در صنایع آب و فاضلاب

همانطور که گفته شد ساختار پلی یوریا به گونه ای است که در برابر عبور آب به خوبی مقاومت می کند. معمولا در زمان اجرای این متریال، ماده بدون هیچ گونه درزی بر سطح مورد نظر شما قرار می گیرد و کاملا آب بند محسوب می شود. به همین علت از پلی یوریا به عنوان پوشش فوق العاده ای برای مخازن و لوله های انتقال دهنده در صنعت آب و فاضلاب استفاده می شود و در این زمینه اهمیت زیادی دارد.

جمع بندی

پلی یوریا به عنوان ماده کاربردی برای ساخت پوشش های مختلف به کار گرفته می شود و معمولا برای بیان کاربرد پلی یوریا در صنایع مختلف می توان به صنایع پتروشیمی، آب و فاضلاب، نظامی، دریایی و … اشاره کرد. پلی یورتا در انواع مختلف گرم و سرد وجود دارد که هر یک ویژگی های مختلف دارند.

همچنین میتوانید برای دریافت انواع خدمات صنعتی به وبسایت صنعت تجهیز مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *